Ile sztuk palet można zmieścić na pojedynczej ciężarówce? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik, w którym znajdziesz informacje dotyczące załadunku ciężarówek różnych rozmiarów.

Sprawdź, ile palet zmieści się na standardowej naczepie TIR-a, ale też dowiedz się, jakiego rodzaju czynniki wpływają na maksymalną ładowność.

Ile palet zmieści się w ciężarówce? Rodzaje palet a pojemność ciężarówki.

Wymiary podstawowej naczepy do TIR-a wynoszą: 13,6 m (długość) x 2,48 m (szerokość) x 2,70 m (wysokość).

Wymiary klasycznej palety EURO to z kolei 1200 x 800 mm. Dla porównania – paleta przemysłowa ma 1200 x 1000 mm.

Jak łatwo zatem policzyć, na jedne naczepie ciężarówki zmieszczą się odpowiednio: 33 palety euro lub 26 palet przemysłowych (ułożonych płasko na całej powierzchni, nie ułożonych w słupki).

Wysokość ładunku również wpływa na całkowitą pojemność – przyjmuje się maksymalną wysokość do 3m dla bezpiecznego transportu.

Rodzaje naczep a liczba mieszczących się palet EUR

Dla standardowej naczepy o długości 13,6 m – optymalny załadunek to 33 europalety.

Warto pamiętać, że w transporcie stosuje się również tzw.  naczepy mega lub zestawy przestrzenne, które z uwagi na zwiększoną wysokość (do 3 metrów) – pozwalają ekonomicznej transportować palety. Wówczas ładowność może wzrosnąć nawet do 928 sztuk. Wówczas również należy pamiętać o zachowaniu dopuszczanego obciążenia.

Przy planowaniu załadunku kluczowe znaczenie ma rodzaj używanych palet. Europalety (120 x 80 cm) pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni standardowej naczepy. 

W jaki sposób ułożyć palety w naczepie?

Optymalny układ palet typu EUR przewiduje trzy rzędy – umieszczone wzdłuż naczepy. Takie rozmieszczenie zapewnia jednocześnie maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a przede wszystkim – pozwala zachować stabilność ładunku. 

Waga ładunku – ile palet można załadować zgodnie z przepisami?

Zgodnie z aktualnymi przepisami – maksymalna masa całkowita zestawu ciężarówki z naczepą nie może przekraczać 40 ton. Uwzględniając masę własną pojazdu (około 15 ton), na ładunek pozostaje około 25 ton. Pamiętaj o równomiernym rozkładzie ciężaru na osie – to oczywiście kluczowe dla bezpieczeństwa transportu, jak i otoczenia.

Najczęstsze problemy i wyzwania przy załadunku palet

Do głównych wyzwań związanych z załadunkiem palet zaliczamy: nierówną powierzchnię naczepy oraz różnice w wysokości palet. Aby je zminimalizować – radzimy stosować antypoślizgowe maty, a przede wszystkim – zabezpieczać ładunki certyfikowanymi pasami transportowymi.

Koszty transportu a liczba przewożonych palet

O efektywności transportu decyduje nie tylko jego bezpieczeństwo, ale również optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni ładunkowej. Jazda bez załadunku nie jest opłacalna dla żadnego biznesu. Dlatego ładunki (i palety) warto dobierać tak, aby maksymalnie wykorzystać całą posiadaną na naczepie przestrzeń. Jej maksymalne wypełnienie (odpowiednio: 33 lub 26 palet) znacząco redukuje koszt jednostkowy, a co za tym idzie – podnosi rentowność całego przedsięwzięcia.

Szukasz palet, które wykorzystasz w transporcie ciężarowym?

W Adamus Palety z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Zapoznaj się z szerokim wyborem palet dostosowanych do różnych potrzeb transportowych. U nas czekają na Ciebie palety nowe, używane – w wielu różnych wariantach. Oprócz sprzedaży gotowych rozwiązań – oferujemy liczne usługi, w tym: projektowanie, naprawę, a nawet utylizację palet. Zapraszamy do kontaktu!