Twoje palety nie prezentują się najlepiej? Można wręcz powiedzieć, że najlepsze lata mają już za sobą? Nie wszystko jeszcze stracone! Jako eksperci w tej dziedzinie wiemy, że naprawa uszkodzonych palet to nie tylko sposób na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, ale również przysługa, którą możesz dać środowisku.

Poniżej pokażemy Ci, kiedy warto podjąć się naprawy palety, a kiedy lepiej dać jej zasłużoną emeryturę.

Czy i kiedy warto naprawiać palety z drewna?

W świecie logistyki naprawa palet to nie tylko sposób na generowanie znacznych oszczędności finansowych. To również prawdziwa sztuka przedłużania życia tym drewnianym pomocnikom.

Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona renowacja palet może przedłużyć ich żywotność nawet o 3 albo 4 dodatkowe cykle użytkowania. Naprawa staje się szczególnie opłacalna, jeśli weźmiemy pod lupę koszt zakupu nowych europalet, który bywa już znaczący.

Ważne: nie każdą paletę można (a przynajmniej opłaca się) naprawiać. Renowację warto rozważyć szczególnie wówczas, gdy uszkodzenia są nieznaczne (np. dotyczą 4 – 5 desek lub pojedynczych wsporników), a sama ich konstrukcja nośna jest stabilna. Do naprawy najczęściej kwalifikują się palety z drobnymi pęknięciami oraz ubytkami w deskach.

Kiedy zrezygnować z naprawy palety? Wówczas, gdy:

  1. uszkodzenia jednej sztuki przekraczają 1/3 powierzchni
  2. konstrukcja palety jest poważnie naruszona
  3. paleta jest mocno zagrzybiała lub ma bardzo uszkodzone wsporniki.

Inwestycja w renowację takiego egzemplarza może być nie tylko kosztowna, ale również okazać się całkowicie nieopłacalna. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej kupić nową.

Rodzaje uszkodzeń palet – jakie są najpopularniejsze?

Palety – oprócz wielu niewątpliwie mocnych stron –  też mają swoje słabe punkty. Do najczęstszych mankamentów zaliczamy te naturalnie występujące na górze – szczególnie pęknięte deski. Powstają one najczęściej w wyniku zbyt dużego nacisku ładunku lub też przez nieostrożność podczas pracy wózka widłowego.

Uszkodzeniom często ulegają również wsporniki narożne (wynik błędów podczas transportu), a także dolne deski (wynik wilgoci lub niewłaściwego składowania). 

Narzędzia i sprzęty potrzebne do naprawy drewnianych palet

Do wielu podstawowych napraw wystarczy Ci zestaw składający się z młotka (do wbijania gwoździ), wyciągacza / cięgieł (do ich wyjmowania) oraz piły ręcznej (do przygotowania nowych desek).

Jeżeli mowa o bardziej profesjonalnym działaniu – w/w narzędzia zamieniamy na: pneumatyczną gwoździarkę oraz piłę elektryczną.

Jak naprawić paletę? Przykłady metod.

Swoją pracę zacznij od dokonania szczegółowej oceny uszkodzeń na palecie. Gdy je znajdziesz – przygotuj sprzęt, a następnie usuń uszkodzone elementy (wcześniej pozbywając się gwoździ, które trzymają je w miejscu).

Następnie przygotuj nową deskę (pamiętaj o zachowaniu identycznych wymiarów), nowe (proste!) gwoździe i zamontuj ją w miejscu usuniętej. Pamiętaj o użyciu odpowiedniej liczby gwoździ oraz zachowaniu oryginalnych odstępów pomiędzy wymienianymi deskami.

Gdzie i za ile można sprzedać naprawione palety? Czy ich naprawa się opłaca?

Koszty naprawy uszkodzonych palet raczej nie powinny zwalić Cię z nóg. Zwłaszcza, jeśli porównasz je do zakupu nowych produktów. Zważywszy na fakt, że używana paleta euro może osiągnąć cenę 33 zł, a nowa 40 zł  – taka naprawa może być bardzo opłacalna.

Szukasz firmy, która naprawi Twoje palety?

Nie masz czasu, chęci lub sprzętu do samodzielnej naprawy drewnianych palet? Pamiętaj, że w Adamus Palety od lat specjalizujemy się w profesjonalnej regeneracji wszystkich rodzajów palet. Nasza ekipa doświadczonych fachowców wie dokładnie, jak przywrócić paletom drugą młodość.

Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy paletowym pogotowiem ratunkowym. Zapewniamy odbiór i  własny transport uszkodzonych palet i w zależności od decyzji klienta:

  1. Naprawiamy za ustaloną cenę, po czym dostarczamy z powrotem do klienta.
  2. Odkupujemy uszkodzone, naprawiamy i sprzedajemy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu.