Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają te niepozorne drewniane konstrukcje, bez których (nie bójmy się tych słów) – zarówno krajowa, jak i światowa logistyka – z pewnością stanęłyby w miejscu? Właśnie tym wpisem zabierzemy Cię w fascynującą podróż przez proces produkcji palet. Zaczniemy od wyboru surowca, aż dotrzemy do etapu uzyskania gotowego produktu.

Dowiedz się, jak przebiega proces przygotowania i produkcji drewnianych palet – krok po kroku. Zapraszamy do lektury tego wpisu!

Po co produkuje się palety?

Bez wątpienia produkcja palet to odpowiedź na fundamentalne potrzeby współczesnej logistyki, która wymaga trwałych, a jednocześnie uniwersalnych oraz skalowalnych rozwiązań.

Te platformy transportowe umożliwiają bezpieczne przemieszczanie i składowanie towarów praktycznie w dowolnej branży. Bez nich sprawny transport byłby praktycznie niemożliwy. Wyobraź sobie próbę przeniesienia tysiąca pudełek bez stabilnej podstawy. Trudne, prawda?  

Z jakich materiałów powstają palety?

Producenci palet z całego świata w swojej codziennej praktyce wykorzystują najróżniejsze surowce. Zaliczamy do nich tworzywa sztuczne, kartony oraz metal. Jednak bezsprzecznie swoistym “królem” w tej dziedzinie – niezmiennie pozostaje drewno – najczęściej sosnowe i świerkowe.

Które z nich są najlepsze? Jak pewnie się domyślasz – każdy materiał ma swoje mocne i słabsze strony. Drewno na ten przykład jest ekonomiczne, łatwe w naprawie oraz powszechnie dostępne. Plastik z kolei – higieniczny, zaś metal wyjątkowo trwały, lecz niezbyt tani.

Urządzenia i maszyny do produkcji palety

Czasy, w których produkcja palet odbywała się manualnie – już dawno za nami. Obecnie w zakładzie Adamus Palety wykorzystujemy nowoczesny zaawansowany park maszynowy. Sercem procesu są automatyczne piły do cięcia drewna, gwoździarki pneumatyczne oraz zautomatyzowane linie montażowe.

Każda maszyna jest regularnie kalibrowana, aby zapewnić precyzję i wysoką jakość wykonania każdego elementu.

Ile trwa produkcja palety?

Dzięki automatyzacji proces produkcji jednej sztuki palety ogranicza się zaledwie do kilku minut. Musisz jednak wiedzieć, że jest to tylko “wycinek” całości potrzebnych prac. Cały cykl, począwszy od wyboru surowca, poprzez jego przyjęcie, produkcję, kontrolę jakości, aż po uzyskanie w pełni gotowego produktu może trwać nawet do 3 dni.

Wcześniej sam surowiec (drewno) może podlegać sezonowaniu oraz suszeniu, które jeszcze bardziej wydłużają cały proces.

Jakie są koszty produkcji palet?

Koszty związane z produkcją palet drewnianych zależą od kilku czynników. Największy swój udział mają oczywiście ceny surowca, które potrafią się wahać – w zależności od sezonu czy też sytuacji na rynku! Do tego należy doliczyć koszty związane z robocizną, energią elektryczną oraz eksploatacją maszyn i urządzeń.

Ostatecznie wszystkie koszty związane z wyprodukowaniem jednej sztuki palety z drewna mogą stanowić nawet kilkadziesiąt procent jej finalnej ceny sprzedaży.

Jak powstają palety? Produkcja palet – krok po kroku

W naszej firmie każdy etap produkcji palet jest starannie nadzorowany, co gwarantuje najwyższą jakość końcowego produktu. W procesie produkcji palet każdy etap jest kluczowy, a zaliczamy do nich takie, jak:

1. Selekcja i przygotowanie surowca

Zaczynamy od wyboru drewna, które spełnia surowe normy jakościowe. Kontrolujemy jego wilgotność, dokonujemy segregacji desek (według wymiarów), a następnie , pozbywamy się tych, które mają wady (np. widoczne pęknięcia).

2. Obróbka wstępna materiału

Kolejny etap uwzględnia: przycinanie desek na wymiar, fazowanie krawędzi, a na koniec – sortowanie gotowych elementów.

3. Montaż podstawy palety

Następnie układamy wsporniki w ustalonych odstępach, mocujemy do nich deski, które tworzą spód palety

4. Kompletowanie górnego pokładu

Pora na ułożenie desek górnego poziomu. Mocowanie je do wsporników – zachowując przy tym ustalone wcześniej odstępy (zgodnie z projektem i standardami wg. norm lub wymogów klienta). Potem – weryfikujemy równość uzyskanej w ten sposób powierzchni.

5. Obróbka końcowa

Końcowe prace uwzględniają: szlifowanie ostrych krawędzi, usunięcie wystających gwoździ, zabezpieczenie przeciwgrzybiczne (jeśli jest ono wymagane) oraz odpowiednie znakowanie palety (np. EUR, EPAL).

6. Kontrola jakości

Zanim trafią do finalnego odbiorcy – pora na wnikliwą weryfikację. Sprawdzamy m.in. poprawność wymiarów palety, ich wytrzymałość oraz nośność, a także ogólny wygląd.

7. Przygotowanie do wysyłki

Na koniec układamy  palety w specjalne stosy, które oszczędzają miejsce, stabilizują oraz ułatwiają transport. Takie słupki są potem zabezpieczane folią bądź taśmą, oznaczane numerem partii produkcyjnej, pakowane na ciężarówkę i wysyłane do klienta.

Po czym poznać dobrych producentów palet?

Solidni producenci wyróżniają się certyfikatami jakości, terminowością dostaw oraz konkurencyjnymi cenami. Jeżeli zależy Ci na dobrej i stabilnej współpracy – koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych elementów. Najważniejsze z nich to: doświadczenie firmy, opinie dotychczasowych klientów oraz jakość obsługi.

Dobry producent palet to taki, który nie tylko dostarczy produkty, ale również doradzi Ci podczas wyboru najbardziej odpowiednich rozwiązań.

Szukasz sprawdzonego producenta i dostawcy palet?

Firma Adamus Palety jest do Twojej dyspozycji. Wykorzystaj nasze wieloletnie doświadczenie w branży oraz szeroką ofertę, aby zyskać wysokiej jakości palety. Potrzebujesz wyceny lub porady? Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.