Sprawnie działający magazyn czy transport nie funkcjonuje bez odpowiednich palet. Bezsprzecznie to właśnie palety stanowią jeden z fundamentów działania większości firm zajmujących się produkcją oraz dostarczaniem różnorodnych dóbr.
Te niepozorne konstrukcje to podstawa nowoczesnej logistyki. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwykłymi podkładkami. Jednak w praktyce stanowią zaawansowane narzędzia, które znacząco usprawniają pracę. Jakie są najpopularniejsze typy palet, wymiary i zastosowania? Pokażemy Ci w dalszej części tego wpisu!
Czym są i do czego służą palety?
Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją – paleta to specjalna platforma transportowa, która służy do bezpiecznego przemieszczania i składowania towarów.
Stanowi podstawowy element łańcucha logistycznego, który pozwala sprawnie operować ładunkami – zarówno przy użyciu wózków widłowych, jak i innych urządzeń wykorzystywanych na potrzeby transportu wewnętrznego.
Można na nich umieścić praktycznie wszystko. Począwszy od drobnych elementów, aż po wielkie i ciężkie komponenty. Poza funkcją logistyczną – palety chronią również towary przed uszkodzeniem.
Rodzaje palet – jak możemy je dzielić?
W świecie palet możemy wyróżnić kilka głównych kryteriów ich podziału. Najpopularniejsze odnoszą się do takich właściwości, jak:
- Materiał wykonania, czyli: drewno, plastik, metal, tektura falista.
- Konstrukcja, czyli jedno- lub dwustronne, płaskie lub skrzyniowe.
- Przeznaczenie, czyli magazynowe, transportowe, jednorazowe i wielokrotnego użytku.
- Wymiary, czyli: euro, przemysłowe, połówkowe.
- Nośność, czyli lekkie, średnie, ciężkie.
Rodzaje palet – ze względu na materiał
Palety wykonuje się z kilku surowców, zaś każdy z nich może pochwalić się pewnymi unikalnymi i charakterystycznymi właściwościami. W szczególności mowa tutaj o takich, jak:
- Palety drewniane EURO (najbardziej popularne i ekonomiczne), które odznaczają się uniwersalności, dużą dostępnością oraz łatwością w naprawie i recyklingu).
- Palety plastikowe, które są odporne na wilgoć i działanie substancji chemicznych, bardzo łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo lekkie. Poleca się je w szczególności do transportu artykułów spożywczych.
- Palety metalowe, które cechuje ponadprzeciętna wytrzymałość oraz żywotność. Perfekcyjne do transportu ciężkich elementów.
Typy palet – ze względu na budowę
Ważnym czynnikiem, który determinuje zastosowanie i właściwości palety, jest jej konstrukcja. W tym obszarze wyróżniamy:
- Palety płaskie – najbardziej popularne, które jednocześnie mają najbardziej uniwersalne zastosowanie w logistyce.
- Palety skrzyniowe – wyposażone w boki (tzw. nadstawki), które sprawdzają się do transportu drobnych towarów.
- Palety słupkowe – o wzmocnionej konstrukcji, która powala przewozić wysokie ładunki.
Rodzaje palet – ze względu na przeznaczenie
Palety można klasyfikować również z uwagi na to, w jakiej branży znajdują zastosowanie. W tej materii możemy wspomnieć o takich opcjach, jak:
- Palety magazynowe, czyli przeznaczone do składowania w magazynach. Dzięki opcji tzw. piętrowania – można je układać “jedna na drugiej”, co pozwala na lepsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni.
- Palety transportowe – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone do przewozów. Są lekkie, mają standardowe wymiary i są zgodne z międzynarodowymi normami.
- Palety eksportowe – posiadające odpowiednie oznakowania i poddane obróbce fitosanitarnej, dzięki czemu mogą być dopuszczone do transportu międzynarodowego.
Podział palet ze względu na wymiary
Jak pewnie wiesz – kluczem do efektywnej logistyki jest standaryzacja, która pozwala w pełni wykorzystać potencjał magazynowy oraz transportowy. Właśnie dlatego zdecydowana większość produkowanych palet ma 1 z 3 głównych wymiarów. Są to:
- Europalety (800 x 1200 mm) – standardowe i najpopularniejsze rozwiązania, które są kompatybilne z większością systemów.
- Palety przemysłowe (1000 x 1200 mm) – oferujące większą powierzchnię oraz nośność.
- Półpalety (800 x 600 mm) – wykorzystywane do mniejszych ładunków i mniejszych przestrzeni.
Szukasz palet, które spełnią Twoje oczekiwania?
To jasne, że wybór odpowiedniej palety może być wyzwaniem. Jeśli potrzebujesz pomocy – pamiętaj, że nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa technicznego, konkurencyjnych cen, szybkiej dostawy i wybieraj spośród bogatej gamy palet dostępnych od ręki. Prosto od firmy Adamus Palety!