Prawidłowe ułożenie palet to wręcz sztuka, która wymaga wiedzy, doświadczenia i… odrobiny wyobraźni przestrzennej! Poznaj sprawdzone sposoby na optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni ładunkowej.
Sprawdź, jak zabezpieczyć ładunek, a jednocześnie – zaoszczędzić przy tym czas i pieniądze.
Zasady układania palet w transporcie – co warto wiedzieć?
W świecie logistyki prawidłowe układanie palet to podstawa bezpiecznego i wydajnego transportu. Na pierwszym miejscu warto zadbać o zachowanie stabilności ładunku – chociażby poprzez równomierne rozłożenie ciężaru i właściwe jego zabezpieczenie.
Podczas układania palet należy zwrócić baczną uwagę na ich stan techniczny oraz pozostawienie odpowiedniej przestrzeni dla wózka widłowego. Palety należy układać w słupki “ściśle” – tak, aby pomiędzy nimi nie pozostawały luki i tzw. luzy. W ten sposób można ochronić je przed przesuwaniem się podczas transportu.
Różnice pomiędzy układaniem palet pustych i z ładunkiem
Układanie palet pustych i załadowanych. Puste palety można układać w wysokie słupki – liczące nawet kilkanaście sztuk. Z kolei te załadowane – należy dopasować do charakterystyki przewożonego towaru. W zależności od typu można przewozić maksymalnie 1 – 2 lub rozdzielać je pojedynczo.
W tym aspekcie kluczowa jest analiza wagi i wymiarów towaru. Cięższe ładunki zawsze układamy na dole, a lżejsze na górze. W przypadku delikatnych towarów warto zastosować przekładki między warstwami.
Jaka jest maksymalna wysokość składowania palet?
Maksymalna wysokość składowania palet zależy przede wszystkim od rodzaju transportu i typu palety. W standardowych naczepach TIR możemy układać palety do wysokości 2,6 metra, uwzględniając wysokość samej palety. Maksymalna wysokość załadowanej palety to zazwyczaj do 3 metrów.
Weź pod uwagę, że wysokość słupka musi zawsze umożliwiać bezpieczne manewrowanie i nie może przekraczać nośności najniżej położonej palety.
Zabezpieczanie palet podczas transportu – jak to zrobić?
Wyobraź sobie, że Twoja ciężarówka to waga – każda strona powinna być tak samo obciążona. Najcięższe palety układamy nad osiami pojazdu, z kolei lżejsze – na środku naczepy. Bardzo ważne jest przestrzeganie dopuszczalnych nacisków na osie.
Palety warto układać jedna obok drugiej, aby zabezpieczyć je w ten sposób przed przesuwaniem. Do ich mocowania – używamy atestowanych pasów transportowych o odpowiedniej wytrzymałości. Jeśli przewozisz delikatne ładunki – rozważ dodanie profili, które ochronią ich krawędzie.
Nieodpowiednie zabezpieczenie towaru może być nie tylko kosztowne, ale również groźne – szczególnie dla innych uczestników ruchu. Dlatego dobrą praktyką jest poświęcenie na to właściwej ilości czasu, a także – stworzenie planu, który ułatwi i przyspieszy profesjonalny załadunek.
W jaki sposób zoptymalizować przestrzeń ładunkową?
Doświadczeni kierowcy oraz magazynierzy z pewnością wiedzą, jak maksymalnie wykorzystywać posiadaną powierzchnię. Z naszej strony polecamy jednak sięgać po nowoczesne i jednocześnie sprawdzone rozwiązania – w formie specjalistycznych programów do planowania załadunku.
Tego typu informatyczne narzędzia skutecznie pomagają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dobrze ją zabezpieczyć, a dodatkowo – także oszczędzić czas i nerwy.
P.S. W określonych przypadkach warto rozważyć użycie tzw. palet połówkowych. Sprawdzają się świetnie do wypełnienia pozostałej przestrzeni, w której nie mieszczą się tradycyjne palety.
Chcesz kupić sprawdzone palety transportowe?
W Adamus Palety wiemy praktycznie wszystko o bezpiecznym transporcie palet. W końcu to właśnie ta tematyka jest naszym “oczkiem w głowie” od bardzo wielu lat! W naszej firmie znajdziesz szeroki wybór palet transportowych, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub otrzymać bezpłatną wycenę – nie czekaj i od razu przejdź do kontaktu. Czekamy!