W świecie logistyki palety to coś więcej, niż tylko kawałki drewna połączone ze sobą długimi gwoździami. Przeciwnie! To bardzo precyzyjnie zaprojektowane elementy, które muszą sprostać surowym normom i standardom.
Jakie są kluczowe wymagania, które muszą spełniać te niepozorne, aczkolwiek niezbędne elementy praktycznie każdego łańcucha dostaw? Dlaczego niektóre palety noszą znak EUR, ISPM 15 lub inne? Zobaczmy!
Czym są normy dla palet drewnianych?
Normy to wytyczne, które określają wymogi stawiane wobec palet wykorzystywanych w magazynowaniu oraz transporcie różnych towarów. Dotyczą one zarówno wymiarów, jak i wytrzymałość. Ich przestrzeganie sprawia, że każda paleta pasuje do wózków widłowych czy regałów wysokiego składowania.
Wymiary – normy europejskie i międzynarodowe
Najpopularniejszy standard palet EUR / EPAL to 800 x 1200 mm. Wymiary te zostały precyzyjnie dobrane po to, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w ciężarówkach, kontenerach oraz magazynach.
Naturalnie, palety występują również w innych formatach. Zaliczamy do nich chociażby: palety przemysłowe (1000 x 1200 mm), jak również tzw. półpalety (800 x 600 mm), które doskonale odnajdują się w specjalistycznych zastosowaniach.
Warto wspomnieć, że normy dopuszczają niewielkie odchylenia od wskazanych wyżej wymiarów, jednak mówimy tu wyłącznie o różnicach wyrażonych w milimetrach.
Norma w transporcie międzynarodowym – ISPM 15
Można powiedzieć, że norma ISPM 15 to swego rodzaju przepustka do międzynarodowego transportu. Każda paleta przeznaczona do takiego transportu musi przejść proces obróbki cieplnej lub fumigacji, która chroni ją przed chorobami i owadami. Potwierdzenie stanowi charakterystyczny stempel – umieszczany w widocznym miejscu na palecie.
Jakość drewna na palety
Nie każdy kawałek drewna nadaje się na materiał do zbudowania palety. W produkcji najczęściej sięga się po sosnę oraz świerk, które następnie są poddawane bardzo wnikliwej i surowej selekcji z punktu widzenia m.in. wilgotności drewna. Wilgotność drewna to kluczowy parametr – przyjmuje się, że w przypadku nowych produktów nie może przekraczać 22%. Na palety nie nadaje się drewno z sinizną, pleśnią, szkodnikami czy znaczącymi pęknięciami.
Wytrzymałość i testy obciążeniowe
Palety w standardowych testach statycznych muszą wytrzymać obciążenie sięgające nawet do 1500 kg. Dodatkowo, poddaje się je także testom dynamicznym, które symulują prawdziwe warunki transportu.
W naszej firmie szczególną uwagę przykładamy do testów obciążeniowych, bo wiemy, że to właśnie od wytrzymałości palety zależy bezpieczeństwo Twojego towaru.
Normy dla branży spożywczej i farmaceutycznej
Palety fitosanitarne służące do transportu i magazynowania żywności lub leków muszą spełniać dodatkowe normy higieniczne. Każda paleta jest poddawana specjalnej obróbce i otrzymuje unikalne oznaczenia.
Produkty spożywcze muszą być transportowane na paletach, które są nie tylko czyste, ale przede wszystkim – wolne od substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na zanieczyszczenie żywności.
Szukasz palet, które spełniają określone normy?
W Adamus Palety znajdziesz certyfikowane produkty spełniające wszystkie niezbędne normy oraz standardy. Nasza oferta to nie tylko palety EUR / EPAL, ale również cała gama innych produktów ułatwiających składowanie oraz przewożenie różnorodnych ładunków. Chcesz dowiedzieć się więcej i otrzymać bezpłatną wycenę? Nie czekaj i już teraz skontaktuj się z naszymi doradcami.