Nieodpowiednie składowanie palet może być bardzo nieprzyjemne i kosztowne w skutkach. Niewłaściwe  podejście do tego procesu to wręcz prosta droga do tego, aby zamieniły się w stos bezużytecznych desek – i to szybciej, niż możesz przypuszczać.

W jaki sposób zabezpieczać palety, aby służyły Ci długo? Poniżej czekają sprawdzone sposoby – z dokładnym omówieniem. Jakie warunki są optymalne? Jakich błędów unikać? Sprawdźmy!

Jak prawidłowo przechowywać palety? Lista podstawowych zasady.

Po co właściwie składować palety? Choćby po to, aby służyły Ci długo! Na początku musisz zadbać o to, aby znajdowały się na właściwym podłożu. Powinno być ono: równe (najlepiej wypoziomowane), stabilne i suche.

Należy układać je tak, by zachować odstępy między słupkami, które umożliwią swobodny przepływ powietrza.

Palety tego samego typu i rozmiaru warto magazynować razem, by w ten sposób ułatwić sobie ich procesy logistyczne – zwłaszcza odnajdywanie oraz transport. Jeżeli przechowujesz palety poza magazynem (na zewnątrz) – zabezpiecz je przed opadami. Możesz umieścić je pod dachem, lub przykryć specjalną plandeką.

Jakie warunki należy spełnić? Temperatura i wilgotność pomieszczeń.

Dobra wiadomość: sama wysokość temperatury nie ma dużego znaczenia i nie powinna przekładać się negatywnie na kondycję palet. Pod jednym warunkiem – że zadbasz o inne czynniki, takie jak: wilgotność i cyrkulacja powietrza.

Jeżeli chcesz, aby palety służyły Ci długo – chroń je przed bezpośrednim kontaktem z wodą, ograniczaj poziom wilgotności w powietrzu oraz zadbaj o skuteczną wentylację.

Magazynowanie palet na zewnątrz – porady

Przy składowaniu palet na zewnątrz liczy się właściwe przygotowanie placu. Dopilnuj, aby podłoże było utwardzone, wypoziomowane i posiadało system odprowadzania wody.

Same palety układaj na bloczkach lub podkładach, które izolują je od gruntu. Tak powstałe stosy musisz zabezpieczyć jeszcze przed opadami (umieszczając je pod zadaszeniami lub kładąc na nie plandeki).

Miej na uwadze również kwestie logistyki. Tak przygotowana przestrzeń do składowania palet musi posiadać również odpowiednio szerokie drogi dojazdowe dla wózków widłowych.

W okresie zimowym pamiętaj o cyklicznym odśnieżaniu przykrycia. Tak, aby nagromadzony ciężar nie doprowadził do jego uszkodzenia, a w konsekwencji – do zawilgocenia palet.

Limity wysokości, czyli ile sztuk palet można układać jedna na drugiej?

Maksymalna wysokość słupka zależy od rodzaju i stanu palet. Dla standardowych palet EURO w dobrym stanie, nie obciążonych ładunkiem – bezpieczny limit to 15 sztuk przy składowaniu wewnątrz i 12 szt. – na zewnątrz. W przypadku palet z ładunkiem – warto ograniczyć się do 1 – 2 sztuk.

Przy układaniu trzeba stale kontrolować słupek oraz stan każdej palety. Uszkodzone elementy mogą doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji.

Ważne: pod żadnym pozorem nie wolno “mieszać” w jednym słupku palet o różnych wymiarach lub nośności.

Jak chronić palety przed uszkodzeniami, szkodnikami i grzybami?

W tej materii kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Ochronę przed grzybami zapewnia suche środowisko. Pomocne są również regularne inspekcje, które pozwalają wcześnie wykryć ewentualne problemy. W magazynie warto zainstalować pułapki na owady i gryzonie, a także regularnie kontrolować poziom wilgotności. 

Uszkodzone palety należy natychmiast oddzielić od pozostałych. To pozwoli ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się zagrożenia (szkodników lub pleśni) na kolejne elementy.

Szukasz wysokiej jakości palet?

Potrzebujesz niezawodnego partnera w zakresie dostaw i obsługi palet? W Adamus Palety nie tylko dostarczamy wysokiej jakości produkty, ale też służymy eksperckim doradztwem w zakresie ich przechowywania i konserwacji. Przejdź do kontaktu, a z przyjemnością wesprzemy Cię w wyborze najbardziej dopasowanych rozwiązań logistycznych.